В тази статия ще ви споделим своите най-добри съвети и практики за по-добро покълване на семената при подготовка на разсад.Независимо дали ще се извършва сеитба на закрито, зимна сеитба или директна сеитба, всеки градинар се надява на покълване на семената и здрав разсад.
Всички сме изпитвали разочарованието да засадим семена и с нетърпение да чакаме те да покълнат, но това да не се случи и да се наложи наново да повторим цялата процедура. Много градинари правят елементарни грешки при засяване, които могат да бъдат избегнати, ако планирате всичко предварително. Лошото покълване на семената може да ви коства време, усилия и пари, което в крайна сметка ще ви забави със засаждането на растенията в градината със седмици дори и месеци. Най-добрият начин да увеличите покълването е да оптимизирате 3-те фактора за успешно покълване на семената: ☑ Температура ☑ Влага ☑ Светлина Нека да разберем как можете да усъвършенствате тези условия, като използвате подкрепени от науката съвети за по-добро покълване на семена!
Не позволявайте почвата ви да изсъхне
За да не се унищожат семената, важно е да не се оставя почвата да изсъхне напълно или да бъде прекалено напоена с вода.
Както сухата, така и мократа почва могат да бъдат фатални за семената, особено за семената от зеленчуци, които покълват в тави или контейнери за разсад.
Твърде малко вода може да спре процеса на покълване и да накара семената да умрат.
Твърде много вода може да доведе до загниване на семената, уплътняване на почвата и да се създадат условия на хипоксия (ниско съдържание на кислород) с което ще унищожите засетите семена. След събирането на семената, те са са достатъчно здрави, за да останат съхранявани в контейнери през цялата зима. Но след като прекъснат латентността и започнат да покълват, семената стават много чувствителни на различните условия. Те се нуждаят от постоянен източник на влага, тъй като все още не са развили коренова система с която да си доставят вода.
Поддържайте постоянна влажност на почвата, като наблюдавате семената си ежедневно.
Някои семена могат да издържат от няколко часа до един ден без достатъчно влага, но най-добре е да предотвратите този стрес. Водният стрес може да причини изоставане в растежа и слаба жизненост на растенията в по-нататъшното им развитие. За засяване на закрито, проверете както повърхностната почва, така и почвата близо до дренажния отвор на таблата за разсад. Ако изглежда сухо, време е за поливане. Когато напоявате, поливайте тавите си, докато водата изтече през долните дупки, след което спрете. За покълване на открито, пъхнете пръста си 2-5 см в почвата и направете този тест: ☑ Ако кожата ви излезе суха, почвата се нуждае от вода възможно най-скоро. ☑ Ако малко пръст полепне по кожата ви, почвата е влажна. ☑ Ако пръстът ви излезе мръсен като тесто за брауни, почвата е твърде влажна. ☑ Ако „топката“ от почва се разпадне в ръката ви, вероятно е твърде суха и има нужда от напояване. ☑ Ако капе вода или се превърне в каша, това означава че е прекалено влажна и трябва да изсъхне.
Осигурете достатъчно светлина
Младия разсад се нуждае от достатъчно слънчева или изкуствена светлина, за да се развие.
Докато първоначалният процес на поникване се случва в тъмнината на почвата, всички растения се нуждаят от светлина, след като достигнат повърхността. Ако разсадът ви не получава достатъчно слънчева или изкуствена светлина, е малко вероятно да оцелее. Слабите, издължени или хилави малки растения най-често са резултат от условия на слаба светлина.
За по-добро покълване на семената на закрито помислете за допълнително осветление или мини оранжерия. Можете също така да поставите контейнери за засаждане на семена възможно най-близо до светъл прозорец с южно изложение .
Семената на открито трябва да се засяват в зона, която не е засенчена от храсти и дървета. Слънчевата светлина ще свърши работата вместо вас, стига разсада да е на слънчево място в двора.
Използвайте почвен термометър
Почвеният термометър ще помогне да се определи температурата на почвата, за да се регулира покълването на семената.
Почвените термометри са най-недооценените инструменти използвани при засяване на семена. Що се отнася до покълването, температурата на околната среда (на въздуха) не е толкова важна, колкото температурата на почвата. Семената реагират на специфични подземни условия, които определят степента им на покълване (колко семена излизат) и скоростта на покълване (колко време отнема).
Инвестирайте в качествен почвен термометър и го използвайте, за да наблюдавате температурата на почвата както на тавите за разсад, така и на външните градински лехи. Тъй като почвата е естествено „изолирана“, тя е естествено буферирана срещу екстремни температурни колебания. Това означава, че драстичната промяна на времето няма да промени температурата на почвата толкова бързо.
Вместо да планирате датите на сеитба въз основа на времето, започнете да сеете, когато температурата на почвата е в правилния диапазон.
Използвайте нагревателна подложка
За да регулирате температурата на почвата за по-бързо покълване на семената, използвайте нагревателна подложка.
Ако нямате възможност да създадете оранжерия с напълно контролиран климат, нагревателната подложка е най-лесният (и най-евтиният) начин да увеличите скоростта на покълване за топлолюбиви култури като домати, чушки, краставици и тиква. Тези водоустойчиви електрически постелки се подреждат лесно под тавите за засяване на семена и се настройват на определена температура. Просто го включете, поставете тавите си отгоре и гледайте как се случва магията!
Предимствата на нагревателната подложка за разсад включват: ☑ По-бързо покълване: Повечето зеленчуци поникват по-бързо в топла почва. ☑ По-равномерно покълване : Семената поникват приблизително по едно и също време. ☑ Директно нагряване: Подложката ви позволява да нагрявате отдолу почвата. ☑ Консистенция: Поддържайте по-равномерни температури на почвата с по-малко колебания.
Някои семена (като зеле) предпочитат нагревателна подложка само по време на периода на покълване и трябва да бъдат отстранени от подложката, след като покълнат. Други (тикви, домати, чушки и т.н.) могат да останат върху нагревателната подложка през целия ранен етап на растеж на разсада.
Засейте на правилната дълбочина
Семената трябва да се засаждат на дълбочина два пъти по-голяма от тях.
Семената трябва да бъдат зарити в почвата на определена дълбочина, за да покълнат правилно. Ако засадите твърде дълбоко, семената може да нямат достатъчно енергия, за да достигнат светлината. От друга страна, семената без подходящо покритие остават голи и изложени на околната среда. Ако засадите твърде плитко, семената могат да изсъхнат или да се изместят по време на поливане.
☑ Основно правило : Засявайте семената два пъти по-дълбоко от размера им. ☑ Големите семена като тиква и боб могат да се засяват на дълбочина до 2,5 см в почвата. ☑ Средни семена като домати или зеле могат да бъдат засадени в малка дупка, около два пъти по-голяма от големината на семето. ☑ Малки семена като маруля и босилек трябва да се поръсят с тънък слой пръст отгоре. Използвайте добре дренирана почвена смес.
Сместа за покълване на семена трябва да е лека и добре дренирана.
Дренажът е от решаващо значение за успешното покълване, защото предотвратява гниенето на семената в почвата. Водата може да се движи по-бързо през тавата за разсад. Освен това, добре дренираната почва има допълнителен кислород между частиците, за да помогне на семената да „дишат“. Ако забелязвате неравномерно покълване, това може да е защото семената ви се задушават в тежка или слабо дренирана почва.
Потърсете почвена смес, която е специализирана за засяване на семена. Тези субстрати се различават от почвата за саксии или градинските субстрати, защото имат допълнителен дренаж, който е идеален за отглеждане в контейнери.
Най-добрите съставки на добре дренирана смес за разсад включват: Пресят компост Перлит Вермикулит Кокосови влакна Торфен мъх Вермикомпост Готова почва за разсад можете да намерите в нашия онлайн магазин:Виж тук.
Когато отглеждате в тави, избягвайте повторно използване на стара почвена смес или добавяне на почва от градината. Това помага за предотвратяване на преовлажняването, което е неприятно заболяване на разсада, причинено от почвена гъбичка, която вирее във влажна среда.
Ако сеете директно на открито , уверете се, че сте подготвили добре дренирана леха за семена. Помислете за интегриране на пресят компост, торфен мъх, кокосови влакна или перлит в почвата. Можете да използвате мотофреза (плитка мотофреза), или мотика, за да раздробите големи буци пръст.
След това изравнете почвата преди засаждане. Ако почвата ви е тежка или с високо съдържание на глина, можете да добавите тънък слой от субстрат за разсад на Raselina върху градинскта почва.
Не засаждайте стари семена
Най-вероятно е семената да покълнат, ако не са на повече от 1-2 години.
Някои семена могат да издържат години или дори десетилетия на латентност, но това е в редки случаи! Като цяло, колкото по-старо става едно семе, толкова по-малка е вероятността то да покълне. Семената на зеленчуците покълват най-бързото и равномерно, когато са млади.
Производителите на семена документират възрастта на семената с партиден номер и дата, посочени върху опаковката на семената. Преди засаждане проверете датите на пакетите със семена и се уверете, че са на повече от 1-2 години.
Изхвърлете семена, които са на повече от 3-5 години. За хибридни семена е най-добре да поръчвате нови семена всяка година.
Не сейте твърде гъсто
Гъстото засяване ще доведе до слаби и тънки издънки.
Нормално е да засадите допълнителни семена, за да сте сигурни, че имате достатъчно растения за сезона. Въпреки това, ако забравите да разредите разсада си, той може бързо да стане с голяма гъстота и податлив на болести. Гъстото засяване също може да доведе до забавяне на растежа на вашите растения, слабост или вретенообразен растеж.
Когато отглеждате в тави за семена, засадете само 2-3 семена на клетка . Повечето зеленчуци могат да бъдат разредени до един разсад на клетка. Когато отглеждате на открито, ще трябва да проверите препоръчителното разстояние за конкретния сорт. Ако семената са много малки, използвайте ръчна сеялка, за да предотвратите изхвърлянето на твърде много семена в една област.
Най-доброто време за разреждане е, когато разсадът развие първите си истински листа. Използвайте тънки ножици, за да отрежете нежелания разсад в основата. Не дърпайте и не изтръгвайте разсада, защото това може да наруши корените на растенията, които искате да запазите.
Покълването на семена не е сложна наука, но може да отнеме време, за да създадете идеалните условия за конкретните растения. Съсредоточете се върху тези 3 фактора за най-добри резултати: ТЕМПЕРАТУРА | ВЛАГА | СВЕТЛИНА
Ако се придържате към съветите, изброени по-горе, ще успеете да постигнете ъспех при покълване на семената през този сезон!
Идеалната pH стойност на почвата за тревен килим обикновено е в рамките от 6.0 до 7.0. Това предоставя подходящи условия за усвояване на хранителните вещества.Защо е толко важно важно pH на почвата да е в между 6-7?pH стойността на почвата играе ключова роля в здравето и растежа на тревния килим. Съотношението на водородни (H+) и …
Микоризата е симбиотична връзка между микоризните гъби и корените на растенията. Микоризата е широко разпространена в природата и може да се открие в почти всички видове почви. Микоризата има много предимства за растенията, включително:Подобрено усвояване на хранителни вещества: Микориза помага на растенията да усвояват хранителни вещества от почвата, особено фосфор. Това е важно в почви, …
Екстрактът от кафяви водорасли е богат на хранителни вещества, които са от съществено значение за здравето на растенията. Той съдържа Ауксини, Гиберелини и Цитокинини Ауксини – Група от фитохормони, които играят важна роля в растежа и развитието на растенията. Те се произвеждат в корените и се транспортират до всички части на растението.Основните функции на ауксините …
Съвети за по-добро покълване на семената и подготовка на разсада
В тази статия ще ви споделим своите най-добри съвети и практики за по-добро покълване на семената при подготовка на разсад.Независимо дали ще се извършва сеитба на закрито, зимна сеитба или директна сеитба, всеки градинар се надява на покълване на семената и здрав разсад.
Всички сме изпитвали разочарованието да засадим семена и с нетърпение да чакаме те да покълнат, но това да не се случи и да се наложи наново да повторим цялата процедура. Много градинари правят елементарни грешки при засяване, които могат да бъдат избегнати, ако планирате всичко предварително.
Лошото покълване на семената може да ви коства време, усилия и пари, което в крайна сметка ще ви забави със засаждането на растенията в градината със седмици дори и месеци. Най-добрият начин да увеличите покълването е да оптимизирате 3-те фактора за успешно покълване на семената:
☑ Температура
☑ Влага
☑ Светлина
Нека да разберем как можете да усъвършенствате тези условия, като използвате подкрепени от науката съвети за по-добро покълване на семена!
Не позволявайте почвата ви да изсъхне
За да не се унищожат семената, важно е да не се оставя почвата да изсъхне напълно или да бъде прекалено напоена с вода.
Както сухата, така и мократа почва могат да бъдат фатални за семената, особено за семената от зеленчуци, които покълват в тави или контейнери за разсад.
Твърде малко вода може да спре процеса на покълване и да накара семената да умрат.
Твърде много вода може да доведе до загниване на семената, уплътняване на почвата и да се създадат условия на хипоксия (ниско съдържание на кислород) с което ще унищожите засетите семена.
След събирането на семената, те са са достатъчно здрави, за да останат съхранявани в контейнери през цялата зима. Но след като прекъснат латентността и започнат да покълват, семената стават много чувствителни на различните условия.
Те се нуждаят от постоянен източник на влага, тъй като все още не са развили коренова система с която да си доставят вода.
Запомнете:
☑ Сухите семена зимуват
☑ Влажните семена покълват
☑ Влажните семена гният
Поддържайте постоянна влажност на почвата, като наблюдавате семената си ежедневно.
Някои семена могат да издържат от няколко часа до един ден без достатъчно влага, но най-добре е да предотвратите този стрес.
Водният стрес може да причини изоставане в растежа и слаба жизненост на растенията в по-нататъшното им развитие.
За засяване на закрито, проверете както повърхностната почва, така и почвата близо до дренажния отвор на таблата за разсад.
Ако изглежда сухо, време е за поливане.
Когато напоявате, поливайте тавите си, докато водата изтече през долните дупки, след което спрете.
За покълване на открито, пъхнете пръста си 2-5 см в почвата и направете този тест:
☑ Ако кожата ви излезе суха, почвата се нуждае от вода възможно най-скоро.
☑ Ако малко пръст полепне по кожата ви, почвата е влажна.
☑ Ако пръстът ви излезе мръсен като тесто за брауни, почвата е твърде влажна.
☑ Ако „топката“ от почва се разпадне в ръката ви, вероятно е твърде суха и има нужда от напояване.
☑ Ако капе вода или се превърне в каша, това означава че е прекалено влажна и трябва да изсъхне.
Осигурете достатъчно светлина
Младия разсад се нуждае от достатъчно слънчева или изкуствена светлина, за да се развие.
Докато първоначалният процес на поникване се случва в тъмнината на почвата, всички растения се нуждаят от светлина, след като достигнат повърхността. Ако разсадът ви не получава достатъчно слънчева или изкуствена светлина, е малко вероятно да оцелее. Слабите, издължени или хилави малки растения най-често са резултат от условия на слаба светлина.
За по-добро покълване на семената на закрито помислете за допълнително осветление или мини оранжерия. Можете също така да поставите контейнери за засаждане на семена възможно най-близо до светъл прозорец с южно изложение .
Семената на открито трябва да се засяват в зона, която не е засенчена от храсти и дървета. Слънчевата светлина ще свърши работата вместо вас, стига разсада да е на слънчево място в двора.
Използвайте почвен термометър
Почвеният термометър ще помогне да се определи температурата на почвата, за да се регулира покълването на семената.
Почвените термометри са най-недооценените инструменти използвани при засяване на семена. Що се отнася до покълването, температурата на околната среда (на въздуха) не е толкова важна, колкото температурата на почвата. Семената реагират на специфични подземни условия, които определят степента им на покълване (колко семена излизат) и скоростта на покълване (колко време отнема).
Инвестирайте в качествен почвен термометър и го използвайте, за да наблюдавате температурата на почвата както на тавите за разсад, така и на външните градински лехи. Тъй като почвата е естествено „изолирана“, тя е естествено буферирана срещу екстремни температурни колебания. Това означава, че драстичната промяна на времето няма да промени температурата на почвата толкова бързо.
Вместо да планирате датите на сеитба въз основа на времето, започнете да сеете, когато температурата на почвата е в правилния диапазон.
Използвайте нагревателна подложка
За да регулирате температурата на почвата за по-бързо покълване на семената, използвайте нагревателна подложка.
Ако нямате възможност да създадете оранжерия с напълно контролиран климат, нагревателната подложка е най-лесният (и най-евтиният) начин да увеличите скоростта на покълване за топлолюбиви култури като домати, чушки, краставици и тиква.
Тези водоустойчиви електрически постелки се подреждат лесно под тавите за засяване на семена и се настройват на определена температура. Просто го включете, поставете тавите си отгоре и гледайте как се случва магията!
Предимствата на нагревателната подложка за разсад включват:
☑ По-бързо покълване: Повечето зеленчуци поникват по-бързо в топла почва.
☑ По-равномерно покълване : Семената поникват приблизително по едно и също време.
☑ Директно нагряване: Подложката ви позволява да нагрявате отдолу почвата.
☑ Консистенция: Поддържайте по-равномерни температури на почвата с по-малко колебания.
Някои семена (като зеле) предпочитат нагревателна подложка само по време на периода на покълване и трябва да бъдат отстранени от подложката, след като покълнат. Други (тикви, домати, чушки и т.н.) могат да останат върху нагревателната подложка през целия ранен етап на растеж на разсада.
Засейте на правилната дълбочина
Семената трябва да се засаждат на дълбочина два пъти по-голяма от тях.
Семената трябва да бъдат зарити в почвата на определена дълбочина, за да покълнат правилно. Ако засадите твърде дълбоко, семената може да нямат достатъчно енергия, за да достигнат светлината. От друга страна, семената без подходящо покритие остават голи и изложени на околната среда. Ако засадите твърде плитко, семената могат да изсъхнат или да се изместят по време на поливане.
☑ Основно правило : Засявайте семената два пъти по-дълбоко от размера им.
☑ Големите семена като тиква и боб могат да се засяват на дълбочина до 2,5 см в почвата.
☑ Средни семена като домати или зеле могат да бъдат засадени в малка дупка, около два пъти по-голяма от големината на семето.
☑ Малки семена като маруля и босилек трябва да се поръсят с тънък слой пръст отгоре.
Използвайте добре дренирана почвена смес.
Сместа за покълване на семена трябва да е лека и добре дренирана.
Дренажът е от решаващо значение за успешното покълване, защото предотвратява гниенето на семената в почвата. Водата може да се движи по-бързо през тавата за разсад. Освен това, добре дренираната почва има допълнителен кислород между частиците, за да помогне на семената да „дишат“. Ако забелязвате неравномерно покълване, това може да е защото семената ви се задушават в тежка или слабо дренирана почва.
Потърсете почвена смес, която е специализирана за засяване на семена. Тези субстрати се различават от почвата за саксии или градинските субстрати, защото имат допълнителен дренаж, който е идеален за отглеждане в контейнери.
Най-добрите съставки на добре дренирана смес за разсад включват:
Пресят компост
Перлит
Вермикулит
Кокосови влакна
Торфен мъх
Вермикомпост
Готова почва за разсад можете да намерите в нашия онлайн магазин: Виж тук.
Когато отглеждате в тави, избягвайте повторно използване на стара почвена смес или добавяне на почва от градината. Това помага за предотвратяване на преовлажняването, което е неприятно заболяване на разсада, причинено от почвена гъбичка, която вирее във влажна среда.
Ако сеете директно на открито , уверете се, че сте подготвили добре дренирана леха за семена. Помислете за интегриране на пресят компост, торфен мъх, кокосови влакна или перлит в почвата. Можете да използвате мотофреза (плитка мотофреза), или мотика, за да раздробите големи буци пръст.
След това изравнете почвата преди засаждане. Ако почвата ви е тежка или с високо съдържание на глина, можете да добавите тънък слой от субстрат за разсад на Raselina върху градинскта почва.
Не засаждайте стари семена
Най-вероятно е семената да покълнат, ако не са на повече от 1-2 години.
Някои семена могат да издържат години или дори десетилетия на латентност, но това е в редки случаи! Като цяло, колкото по-старо става едно семе, толкова по-малка е вероятността то да покълне. Семената на зеленчуците покълват най-бързото и равномерно, когато са млади.
Производителите на семена документират възрастта на семената с партиден номер и дата, посочени върху опаковката на семената. Преди засаждане проверете датите на пакетите със семена и се уверете, че са на повече от 1-2 години.
Изхвърлете семена, които са на повече от 3-5 години. За хибридни семена е най-добре да поръчвате нови семена всяка година.
Не сейте твърде гъсто
Гъстото засяване ще доведе до слаби и тънки издънки.
Нормално е да засадите допълнителни семена, за да сте сигурни, че имате достатъчно растения за сезона. Въпреки това, ако забравите да разредите разсада си, той може бързо да стане с голяма гъстота и податлив на болести. Гъстото засяване също може да доведе до забавяне на растежа на вашите растения, слабост или вретенообразен растеж.
Когато отглеждате в тави за семена, засадете само 2-3 семена на клетка . Повечето зеленчуци могат да бъдат разредени до един разсад на клетка. Когато отглеждате на открито, ще трябва да проверите препоръчителното разстояние за конкретния сорт. Ако семената са много малки, използвайте ръчна сеялка, за да предотвратите изхвърлянето на твърде много семена в една област.
Най-доброто време за разреждане е, когато разсадът развие първите си истински листа. Използвайте тънки ножици, за да отрежете нежелания разсад в основата. Не дърпайте и не изтръгвайте разсада, защото това може да наруши корените на растенията, които искате да запазите.
Покълването на семена не е сложна наука, но може да отнеме време, за да създадете идеалните условия за конкретните растения. Съсредоточете се върху тези 3 фактора за най-добри резултати:
ТЕМПЕРАТУРА | ВЛАГА | СВЕТЛИНА
Ако се придържате към съветите, изброени по-горе, ще успеете да постигнете ъспех при покълване на семената през този сезон!
Related Posts
Как влияе pH на почвата върху развитието на тревата
Идеалната pH стойност на почвата за тревен килим обикновено е в рамките от 6.0 до 7.0. Това предоставя подходящи условия за усвояване на хранителните вещества.Защо е толко важно важно pH на почвата да е в между 6-7?pH стойността на почвата играе ключова роля в здравето и растежа на тревния килим. Съотношението на водородни (H+) и …
Микоризни гъби: ползи за растенията в селското стопанство и градинарството
Микоризата е симбиотична връзка между микоризните гъби и корените на растенията. Микоризата е широко разпространена в природата и може да се открие в почти всички видове почви. Микоризата има много предимства за растенията, включително:Подобрено усвояване на хранителни вещества: Микориза помага на растенията да усвояват хранителни вещества от почвата, особено фосфор. Това е важно в почви, …
Екстракт от торф и кафяви водорасли – една много добра комбинация
Екстрактът от кафяви водорасли е богат на хранителни вещества, които са от съществено значение за здравето на растенията. Той съдържа Ауксини, Гиберелини и Цитокинини Ауксини – Група от фитохормони, които играят важна роля в растежа и развитието на растенията. Те се произвеждат в корените и се транспортират до всички части на растението.Основните функции на ауксините …